Nyttårsaften 2010

Det er nyttårsaften, og det snør. Det ble snø til jul i år, men ingen gaver og ingen feiring. Hun foretrakk det slik. Hun hadde ikke tenkt å oppleve julen i år, men det er nyttårsaften, og hun lever fortsatt. Hun befinner seg på lukket avdeling på sykehuset, innlagt på tvang.

Det er nyttårsaften, og det snør. Hun har dusjet og kledd seg, og ser frem til å reise på permisjon til dagen etterpå. De siste ukene har vært kaotiske og smertefulle, men den tyngste tåken har lagt seg, og hun kjenner at hun kunne gjerne tenke seg å tilbringe nyttårsaften sammen med han som hjertet hennes tilhører.

De er bare to på nyttårsaften, alene, men samtidig komplett. De spiser, deler en flaske hvitvin, og smiler. Med munnen, med øynene – og med hjertet.

Når klokka nærmer seg ti om kvelden, kler de seg i gode, varme klær, fjellsko og hver sin hodelykt. Det er kaldt, og det snør og blåser kraftig. De skal til toppen av Lifjell innen midnatt. En annerledes nyttårsfeiring, men for henne helt perfekt med tanke på omstendighetene rundt.

Stigningen er bratt, og bakken består av tjukk, hard is dekket med en hinne av vann, uten noen form for rekkverk eller trær i nærheten å holde fast i. De frykter at det blir umulig å komme seg opp dit i tide. Hun sitter på huk for å ikke skli og renne bakover, hun har egentlig gitt opp, men så kaster han seg over på andre siden, og slenger over et tau til henne. «Ta tauet og klatre bort til meg, jeg holder deg.»

Hun ser rundt seg med lykten spent fast på hodet for å få en oversikt over området rundt. Det er bekmørkt, de er helt alene, det blåser og snør, og mens hun ligger nesten flat på bakken av is, med tauet mellom seg og ham, begynner hun å le. «Fy faen for en nyttårsfeiring, dette er jo en blanding av norsk skrekkfilm på fjellet og en eller annen syk ekspedisjon.»

Bakken flater seg endelig ut lenger oppe, og den siste timen går de så fort de kan, i snø og vind. «Når vi det til tolv?» roper hun. «Ja, hvis vi forter oss,» svarer han. Hun har begynt å bli sliten. Han knytter enden av tauet rundt magen sin, og den andre enden rundt magen hennes, og det siste stykket går han i forveien og drar.

Ti på tolv, ti minutt før midnatt, er de på toppen. De slår av hodelyktene, og utsikten som møter dem er helt fantastisk. Hele Sandnes og Stavanger ligger foran dem og lyser opp. Det blåser storm, og det er umulig å stå oppreist, så de blir sittende trygt og godt sammen på bakken, han med armene rundt henne. Alene, sammen, på det som føles som toppen av verden, stormfullt, men fredfullt, i svarteste natten, og himmelen fylles av fyrverkeri. «Godt nyttår, jeg elsker deg.»

Les også:
Hjertebank
(kjærlighet og utfordringer/psykisk sykdom)
Syns du jeg er ekkel, spør hun med lav og skamfull stemme (kjærlighet og selvskading)

34 Svar til “Nyttårsaften 2010”


  1. 1 mitthjerte november 3, 2011 kl. 22:33

    HERREGUD! HELT PERFEKT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! <3 <3 <3 <3

  2. 3 Miss Jones november 3, 2011 kl. 22:48

    Du formidler, slik at jeg tror jeg sitter inni der! Fantastisk :)

  3. 5 Beate/Fylken november 3, 2011 kl. 23:04

    <3 nydelig

  4. 6 Renate november 3, 2011 kl. 23:06

    Awww, så fint <3 Helt prefekt!

  5. 7 Merete Isabell november 3, 2011 kl. 23:07

    Ekte kjærlighet!! Ønsker dere alt godt jeg!!! <3

  6. 8 May Kristine november 3, 2011 kl. 23:08

    Fantastisk! Får nesten et savn av å lese det :) Du er flink!

  7. 10 Gudrun Jona november 3, 2011 kl. 23:22

    Åh, nå kjenner jeg tårene presse på her. Dette må være den fineste nyttårsfeiringen jeg noen gang har lest om. Ekte, varm kjærlighet. Livets gleder <3

  8. 11 Eline november 4, 2011 kl. 00:00

    Det gir meg alltid noe tilbake, det å lese bloggen din! For måten du skriver på, og måten du deler av deg selv er helt unik.
    Det var en annerledes nyttåraften, men samtidig føler jeg ikke at den kunne vært noe bedre! Det hørtes helt fantastisk ut, og virkelig en fantastisk måte å feire på. Det er egentlig bare den ene personen man trenger =)
    <3

  9. 12 Svarttrost november 4, 2011 kl. 01:34

    Jeg følte også jeg satt der med deg :)
    Kjempefint :)

  10. 15 Anonym november 4, 2011 kl. 09:41

    Så utrolig flott skrevet. Du er flink, rett og slett. Forbilde <3

  11. 16 Caroline november 4, 2011 kl. 14:23

    Dette var en utrolig rørende tekst. Tårer i øynene.. <3

  12. 18 Mariann november 4, 2011 kl. 15:18

    Nå fikk jeg tårer i øynene og klump i halsen! Så utrolig fint!! :)

  13. 20 Kaktus november 4, 2011 kl. 23:44

    Takk for at du deler sånne øyeblikk som det der med oss, Lise.
    Tusen, tusen takk!! <3

  14. 21 Sandra Jeanette november 5, 2011 kl. 04:49

    Den sangen er så fiiin, jeg blir helt.. forelska av den!

  15. 22 Christina november 5, 2011 kl. 10:13

    Måten du skriver på… fantastisk!
    Jeg får på en måte en liten filmsnutt i hodet mens jeg leser…

    Jeg er i grunnen ordløs… En vakker dag vil jeg se en TYKK bok skrevet av deg hos bokhandelen….. En bok fylt med dine fantastiske formuleringer… dine dikt… egne opplevelser og erfaringer…

    Forresten så er det jo alle tiders å ha en litt anderledes nyttårsfeiring enn hva man er vandt til! :)

  16. 23 Monica Landvik november 5, 2011 kl. 14:17

    hørtest ut som en topp nyttårsaften og kjempe bra avbrekk fra et tungt sjukhuspphald, gav sikkert litt meir meining med livet::)!

  17. 25 Ingeborg november 5, 2011 kl. 19:22

    Gåsehud, og griner, og herreminjuldagsånydelig og overgår LETT alle kjærlighetshistoriene jeg har lest til nå i mitt liv: Dette var EKTE.

  18. 26 Piumen november 5, 2011 kl. 20:01

    Vakrevakre ord om en vakker kjærlighet. <3 Tusen takk for at du deler.

  19. 27 Kijo november 5, 2011 kl. 23:59

    Tusen takk Lise! ^^

    Herlig herlig tekst! ^^

  20. 28 Ingeborg november 6, 2011 kl. 05:50

    Måtte lese den en gang til jeg….<3

  21. 29 Kristine @ Kitiinee november 6, 2011 kl. 11:06

    Så utrolig søtt! Koselig! <3

  22. 30 Lillesmurf - Kari november 6, 2011 kl. 14:59

    SV: Jeg hadde en super kveld ;) Og pinnekjøttet smakte himmelsk ;) Den julesangen er herlig. Gir god stemning selv om Fairytale of New York er min favoritt :D

  23. 33 Phoebe november 14, 2011 kl. 23:10

    Seriøst, jeg er uten ord. Helt målløs <3


  1. 1 På toppen av verden « liseliten.com Tilbakesporingjanuar 5, 2012 kl. 23:15

Legg igjen et svar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Log Out / Endre )

Twitter picture

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Log Out / Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Log Out / Endre )

Kobler til %s




Hei og takk for besøket!

Jeg heter Lise Hetland, og i min blogg deler jeg mine tanker, følelser og opplevelser. Jeg har vært i psykiatrien i mange år, og gjennom bloggen, artikler og foredrag får jeg bruke mine egne erfaringer til å fortelle andre om psykisk helse og psykiske lidelser. Ellers er jeg ei lita, fargerik Stavangerjente med stor skrivelyst. Les mer om meg under "liseliten" i menyen øverst, vel :)

Copyright – Ha respekt

Bloggen skrives av © Lise Hetland, hvilket betyr at du IKKE kan kopiere tekst, bilder eller annet innhold uten tillatelse. Brudd på opphavsrett er i følge åndsverkloven straffbart.

Jeg har lagt ned mye tid, krefter og sjel i tekstene mine, jeg ber deg om å respektere at mine tekster tilhører meg.

Takk for kommentarer og tilbakemeldinger!

Følg meg på Bloglovin'
Tegnet av Guðrún Jóna
www.hodetmitt.no © no copyright!

Blogglisten

Bloggurat

Klikk for å motta e-post når bloggen oppdateres

Bli med 385 andre følgere

Bla i mitt arkiv

Livet består av oppturer og gleder..

foto © Lise Hetland

..og nedturer og smerte..

foto © Lise Hetland
liseliten.com